Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 5.04.2020 r.

1. Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. W tym roku odwołane są obchody Światowego Dnia Młodzieży. Mszę Świętą w Katedrze Rzeszowskiej w intencji młodzieży odprawi bp Jan Wątroba o godz. 12.00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 16.00. W tym nabożeństwie można uczestniczyć tylko za pośrednictwem łącza internetowego.

2. Zapraszamy do modlitwy w łączności z naszą Katedrą indywidualnie i w gronie rodzinnym. Pomocą mogą być transmisje internetowe z naszej Katedry w dni powszednie:

- Msza Święta o godz. 18.00,

- Różaniec o godz. 20.30.

3. Informujemy wiernych, że w tym roku nie będzie organizowanej spowiedzi przedświątecznej. Istnieje możliwość spowiedzi indywidualnej. W Wielkim Tygodniu spowiadamy w pilnych przypadkach od poniedziałku do środy w godzinach 9-12, 15-18 w Sali Papieskiej, wejście bocznymi drzwiami, pojedynczo, od strony katedralnego parkingu przy Parku Papieskim (po lewej stronie Katedry). Po spowiedzi jest możliwość przyjęcia Komunii Świętej. Dolny kościół pozostaje otwarty dla wiernych na prywatną modlitwę. Prosimy, by osoby chore, w kwarantannie, a także osoby, które powróciły z zagranicy, a nie odbyły jeszcze kwarantanny wstrzymały się ze spowiedzią. W przeciwnym wypadku może to skutkować kwarantanną kapłanów. Przypominamy, że okres, w którym możemy przyjąć Komunię wielkanocną, czyniąc zadość przykazaniu kościelnemu trwa od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (w tym roku do 7 czerwca).

4. Biskup Rzeszowski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane do odwołania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w trakcie sprawowania kultu może być obecnych do 5 uczestników. Prosimy o zastosowanie się do przepisów państwowych. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję mszalną. Osoby starsze i chore powinny pozostać w domu. Prosimy, aby w duchu odpowiedzialności i posłuszeństwa podporządkować się tym ograniczeniom.

5. W Wielki Czwartek rano nie odprawia się Mszy Świętej. Tylko w naszym kościele katedralnym Mszę Krzyżma Świętego o godz. 10.00 odprawi bp Jan Wątroba. Ta Msza Święta będzie sprawowana bez udziału wiernych, będzie w niej można uczestniczyć duchowo poprzez transmisję internetową i Radio VIA. O godz. 18.00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej.

6. Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Obowiązuje post ścisły (trzy posiłki bezmięsne, w tym jeden do syta). W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej. O godz. 8.00 odprawiona zostanie Ciemna Jutrznia z katechezą. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i rozpoczęcie Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia. O godz. 17.00 Droga Krzyżowa. O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej w kościele, a po niej przeniesienie Pana Jezusa do Bożego Grobu. Będzie możliwość indywidualnej adoracji do godz. 24.00 z zachowaniem rygorów sanitarnych. W tym dniu w naszych domach ustawmy na stole, w centralnym miejscu Krzyż. Wieczorem w łączności z liturgią Męki Pańskiej ucałujmy go, jako znak naszego zbawienia. Wszystkie celebracje Wielkiego Piątku transmitowane będą drogą internetową.

7. W Wielką Sobotę będzie możliwość prywatnej adoracji od godz. 6.00 z zachowaniem rygorów sanitarnych. O godz. 8.00 Ciemna Jutrznia z katechezą. W tym roku w nie będzie poświęcenia pokarmów w kościele. Prosimy, aby obrzęd ten zastąpić modlitwą i Błogosławieństwem stołu w rodzinach w poranek wielkanocny. Tekst będzie dostępny na naszej stronie internetowej oraz wyłożony na kartkach na stoliku za ławkami. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Nowenna przed świętem Bożego Miłosierdzia.

8. W sobotę o godz. 20.00 uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej.

9. W Niedzielę Zmartwychwstania Rezurekcja o godz. 6.00. Rozpocznie się biciem dzwonów, kiedy to Ksiądz Proboszcz wyjdzie z Najświętszym Sakramentem przed Katedrę i pobłogosławi całą naszą Parafię. Pozostałe Msze Święte jak w niedzielę. Nie ma Mszy Świętej o godz. 19.00. Transmitowana przez Internet będzie Rezurekcja oraz Msza Święta o godz. 10.30.

10. Kancelaria parafialna jest nieczynna do odwołania. W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

11. Dla pogłębienia wiary i wiedzy religijnej zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Prenumerowane czasopisma są do odebrania na stoliku za ławkami.

12. W Triduum Paschalnym nie będziemy sprawować sakramentu pokuty.

13. Zgodnie z wytycznymi Biskupa Rzeszowskiego, celebracje Świętego Triduum Paschalnego, a więc od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania będą sprawowane bez udziału wiernych, a jedynie z konieczną asystą. Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będą transmitowane drogą internetową oraz przez katolickie Radio VIA.

14. Ze względu na dynamiczną sytuację w związku z pandemią, niektóre ograniczenia mogą ulec zmianie. Będziemy o nich na bieżąco informować.

15. Bardzo dziękujemy parafianom i sympatykom za dar modlitwy w naszej intencji oraz za wszelkie wyrazy wsparcia i sympatii. Bóg zapłać także za ofiary materialne na utrzymanie naszej świątyni składane do skarbony i przesyłane na konto parafialne. Odpowiadając na pytania o możliwość wsparcia naszej Parafii lub złożenia ofiary na kwiaty do Bożego grobu, jeśli ktoś ma takie życzenie, można to uczynić poprzez wpłatę na konto parafialne (nr konta: 33 1240 4751 1111 0000 5516 1671). Jeśli ktoś chciałby zamówić intencję mszalną, prosimy o kontakt telefoniczny (798 486 704). Zapewniamy Was wszystkich o naszej pamięci i modlitwie w intencji dobrodziejów naszej Katedry.

16. Ten Wielki Tydzień będzie zdecydowanie inny niż w ubiegłych latach. Warto zrobić wszystko, by te najważniejsze dni całego roku liturgicznego, mimo nałożonych ograniczeń, przeżyć jak najgłębiej w swoich rodzinach. Pomocą będą transmisje z naszej Katedry, ale także prosimy, by każda rodzina zatroszczyła się o to, by te święta w domach miały wyjątkowy charakter. Pan Bóg przygotował nam Święta Paschalne w nowym wydaniu. Zostaliśmy odarci z wszelkich zewnętrzności, żeby nic nam nie przysłaniało tego, co najważniejsze. Kiedy może będą nas smucić niektóre ograniczenia, pamiętajmy, że będąc posłusznymi zarządzeniom Pasterzy, trwamy pod Krzyżem, nawet gdy nie możemy realnie uczestniczyć we Mszy świętej. I to się Bogu podoba, bo jak mawiali święci: „milsze Bogu posłuszeństwo, niż nabożeństwo”.  

17. Święta Paschalne ze swej istoty powinny mieć charakter rodzinny. Ufamy, że przeżyjecie te święta z miłością w swoich rodzinach. Jako duszpasterze czujemy się częścią Rodziny Parafialnej, którą wspólnie tworzymy i w podobnym duchu miłości będziemy świętować i czekać na Was po ustaniu pandemii.


Transmisje nabożeństw z naszej Katedry: 

https://www.facebook.com/KatedraRzeszow/

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 29.03.2020 r.

 

1. Zapraszamy do praktykowania nabożeństw wielkopostnych indywidualnie i w gronie rodzinnym. Pomocą mogą być transmisje internetowe z naszej Katedry:

- w niedzielę:

*Msza Święta o godz. 10.30

*Gorzkie Żale o godz. 16.00

*Różaniec o godz. 20.30

 - w dni powszednie:

*Msza Święta o godz. 18.00

*Różaniec o godz. 20.30

 - w piątek:

*Droga Krzyżowa o godz. 16.30 (dla dzieci)

*Droga Krzyżowa o godz. 17.30 (dla wszystkich)

2. Informujemy wiernych, że w tym roku nie będzie organizowanej spowiedzi przedświątecznej. Istnieje możliwość spowiedzi indywidualnej w dni powszednie (poniedziałek-sobota) w godzinach 9-12, 15-18 w Sali Papieskiej, wejście bocznymi drzwiami, pojedynczo, od strony katedralnego parkingu przy Parku Papieskim (po lewej stronie Katedry). Po spowiedzi jest możliwość przyjęcia Komunii Świętej. Dolny kościół pozostaje otwarty dla wiernych na prywatną modlitwę. Prosimy, by ci, którzy mają pilną potrzebę spowiedzi, nie zwlekali z tym. Prosimy, by osoby chore, w kwarantannie, a także osoby, które powróciły z zagranicy, a nie odbyły jeszcze kwarantanny wstrzymały się ze spowiedzią. W przeciwnym wypadku może to skutkować kwarantanną kapłanów. Przypominamy, że okres, w którym możemy przyjąć Komunię wielkanocną, czyniąc zadość przykazaniu kościelnemu trwa od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (w tym roku do 7 czerwca).

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Nie będzie tradycyjnej spowiedzi pierwszopiątkowej. Jeśli ktoś praktykuje Dziewięć Pierwszych Piątków i jeszcze nie skończył, niech podejdzie do tego ze spokojem. Bóg zna nasze pragnienie, pozwoli nam zrealizować to postanowienie jeszcze nie raz i ze spokojnym sercem. W pierwszy piątek odwołane są wizyty z posługą sakramentalną u chorych.

4. Biskup Rzeszowski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane do odwołania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w trakcie sprawowania kultu może być obecnych do 5 uczestników nie licząc sprawującego kult i posługujących. Prosimy o zastosowanie się do przepisów państwowych. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję mszalną. Osoby starsze i chore powinny pozostać w domu. Prosimy, aby w duchu odpowiedzialności i posłuszeństwa podporządkować się tym ograniczeniom.

5. Kancelaria parafialna jest nieczynna do odwołania. W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny 798 486 704 (telefon dyżurny), 17 857 37 80 (plebania) lub mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

6. Za tydzień Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. W tym roku odwołane są obchody Światowego Dnia Modzieży. Nie będzie też pokropienia palm. Mszę Świętą w Katedrze Rzeszowskiej w intencji młodzieży odprawi bp Jan Wątroba o godz. 12.00.

7. Dla pogłębienia wiary i wiedzy religijnej zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Prenumerowane czasopisma są do odebrania na stoliku za ławkami.

8. Bardzo dziękujemy parafianom i sympatykom za dar modlitwy w naszej intencji oraz za wszelkie wyrazy wsparcia i sympatii. Bóg zapłać także za ofiary materialne na utrzymanie naszej świątyni składane do skarbony i przesyłane na konto parafialne. Dzięki nim parafia może funkcjonować mimo braku składki niedzielnej. 

Nr konta: 33 1240 4751 1111 0000 5516 1671

9. Podobnie jak Wy, z bólem serca przeżywamy obecną sytuację, ale mamy nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli spotkać się z Wami realnie na Mszach Świętych i nabożeństwach w naszej Katedrze.


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22.03.2020 r.

1. Zapraszamy do praktykowania nabożeństw wielkopostnych indywidualnie i w gronie rodzinnym. Pomocą mogą być transmisje internetowe z naszej Katedry. Droga Krzyżowa:
o godz. 16.30 – dla dzieci, o godz. 17.30 – dla wszystkich. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 16.00. W tych nabożeństwach można uczestniczyć tylko za pośrednictwem łącza internetowego.

2. Wszystkie spotkania grup duszpasterskich zostają zawieszone do odwołania. Odwołane są także rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej oraz sakrament bierzmowania będą mogły być planowane dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół. Wówczas też zostanie ogłoszony szczegółowy harmonogram tych celebracji.

3. W środę 25 marca będziemy przeżywać Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to kolejna rocznica powstania Diecezji Rzeszowskiej. Jest to także Dzień Świętości Życia, dlatego zachęcamy do prywatnego podjęcia dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego, a także łączności  w modlitwie z naszą Katedrą, podczas transmisji Mszy Świętej o godz. 18.00.

4. Codziennie od poniedziałku do soboty w dolnym kościele jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 7.30 do godz. 18.00. Jest także możliwość prywatnej modlitwy w ciągu dnia i spowiedzi.

Spowiedź w czasie Mszy Świętych, oraz w dni powszednie w godzinach 10.00-12.00 i 16.00-18.00. Konfesjonały zabezpieczone są folią oraz regularnie dezynfekowane. W tym roku nie będzie spowiedzi dekanalnych.

W każdą niedzielę transmitowana jest Msza Święta z Katedry o godz. 9.00. przez Katolickie Radio VIA (103,8 FM).
Zapraszamy także na codzienne transmisje internetowe Mszy Świętej i nabożeństw z naszej Katedry:

- w niedzielę:
*Msza Święta o godz. 10.30
*Gorzkie Żale o godz. 16.00
*Różaniec o godz. 20.30

- w dni powszednie:
*Msza Święta o godz. 18.00
*Różaniec o godz. 20.30

- w piątek:
*Droga Krzyżowa o godz. 16.30 (dla dzieci)
*Droga Krzyżowa o godz. 17.30 (dla wszystkich)

BARDZO PROSIMY, ABY WE MSZACH ŚWIĘTYCH DO CZASU ZAKOŃCZENIA STANU EPIDEMICZNEGO UCZESTNICZYLI TYLKO WIERNI, KTÓRZY ZAMÓWILI INTENCJĘ MSZALNĄ WRAZ Z NAJBLIŻSZĄ RODZINĄ.

Zgodnie z postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia w kościele nie może być więcej niż 50 osób. Prosimy, aby wierni w duchu odpowiedzialności i posłuszeństwa podporządkowali się tym ograniczeniom.

5. Dla pogłębienia wiary i wiedzy religijnej zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Prenumerowane czasopisma są do odebrania na stoliku za ławkami.

6. Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej organizuje akcję szycia maseczek. Poszukiwane są osoby, które mogą szyć maseczki u siebie w domach lub w zakładach oraz chętni do rozwożenia materiałów. Potrzebne są również tasiemki, druciki, nici potrzebne do uszycia maseczek oraz środki do dezynfekcji i przyłbice ochronne. Materiały można dostarczyć na adres Agencja reklamy STUDIOGRAFIC ul. Popiełuszki 2, Rzeszów, obok Media Markt od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. Jeśli są osoby, które potrafią szyć i chciałyby pomóc w tej trudnej sytuacji, prosimy o kontakt z panią Moniką Bebło, tel. 607 292 220.

7. Kancelaria parafialna w Domu Katechetycznym (w niedziele) jest nieczynna do odwołania.

8. Przypominamy, że wszyscy zgłaszający się do szpitali lub innych placówek medycznych nie powinni zatajać swojego pobytu za granicą lub obowiązku przebywania w kwarantannie. Zatajanie tych informacji stanowi wielkie zagrożenie dla normalnego funkcjonowania lekarzy i pielęgniarek. Takie postępowania w krótkim czasie może doprowadzić do paraliżu personelu medycznego poprzez umieszczenie ich w przymusowej kwarantannie. W duchu miłości braterskiej za bliźnich, prosimy o odpowiedzialne zachowanie.

Nadzwyczajne Komunikaty Duszpasterskie 14.03.2020

W związku z wprowadzonym przez władze państwowe stanem zagrożenia epidemicznego Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazuje następujące informacje i zalecenia.

W Diecezji Rzeszowskiej nie przewiduje się zamykania świątyń ani odwoływania Mszy świętych, nabożeństw i pogrzebów oraz innych zgromadzeń religijnych odbywających się w kościołach, kaplicach, na cmentarzach lub w budynkach kościelnych w liczbie uczestników do 50 osób.

Osoby starsze, chore oraz mające z różnych przyczyn osłabioną odporność organizmu powinny zachować szczególną ostrożność i bez potrzeby nie narażać swojego zdrowia na niebezpieczeństwo. Zachęca się te osoby do pozostania w domach i śledzenia transmisji Mszy świętych w środkach społecznego przekazu. Zachęcamy także naszych parafian do pozostania w niedzielę w domu i uczestnictwa we Mszy świętej z katedry rzeszowskiej transmitowanej przez Katolickie Radio Via w każdą niedzielę o godz. 9.00. (103,8 FM). Na facebookowym profilu Katedra Rzeszowska można będzie skorzystać z Mszy Świętych transmitowanych na żywo o godz. 10.30, 12.00, a także transmitowane będzie nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 16.00. Wszystkie zamówione intencje Mszy Świętych zostaną odprawione przez naszych kapłanów. Na wyznaczonej Mszy Świętej niech zgromadzi się tylko zainteresowana rodzina.

Uczestników nabożeństw prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

W kościelnych kropielnicach na czas pandemii nie będzie wody święconej. Jest natomiast możliwość poświęcenia wody we własnym naczyniu w dolnej zakrystii po Mszy Świętej. Znak pokoju wyraźmy skinieniem głowy i słowami Pokój z Tobą. Zachowujemy zwyczaj przyjmowania Komunii Świętej do ust. Informujemy, że przed udzielaniem Komunii świętej, kapłani dezynfekują dłonie. Jeżeli ktoś mimo wszystko chciałby przyjąć Komunię świętą na rękę, należy Komunię przyjąć na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, prawą ręką włożyć Komunię świętą do ust i spożyć przy kapłanie. W żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza. Przeżywający Mszę Świętą poprzez transmisję przyjmują w tym czasie Komunię Świętą Duchową (duchowe zjednoczenie z Chrystusem).

Prosimy wiernych o przestrzeganie zaleceń odpowiednich służb rządowych, samorządowych, medycznych i sanitarnych, a szczególnie o nie gromadzenie się w świątyni powyżej 50 osób.

Wszystkich prosimy o zachowanie spokoju i nie uleganie panice. Zachęcamy wszystkich parafian do adoracji Najświętszego Sakramentu oraz do modlitwy o wygaśniecie pandemii. Po każdej Mszy Świętej prosimy o to słowami suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Od poniedziałku 16 marca w dolnym kościele wprowadzamy adorację Najświętszego Sakramentu od godz.7.30 do godz.18.00. Zachęcamy do prywatnej modlitwy w ciągu dnia. Będzie także możliwość spowiedzi w godzinach 10.00-12.00 i 16.00-18.00. Konfesjonały zabezpieczone są folią oraz regularnie dezynfekowane.


Duszpasterze Parafii Katedralnej

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 15.03.2020 r.

 

  1. Apostolat Trzeźwości składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy otoczyli modlitwą i troską osoby uzależnione i ich rodziny. Do opieki modlitewnej zgłoszono 302 osoby, modlitwę za uzależnionych podjęło 248 osoby, a przyrzeczenia abstynencji złożyło 241 osób.
  2. Zapraszamy do praktykowania nabożeństw wielkopostnych w gronie rodzinnym. Pomocą mogą być transmisje internetowe z naszej Katedry. Droga Krzyżowa: o godz. 16.30 – dla dzieci, o godz. 17.30 – dla wszystkich. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 16.00 tylko za pośrednictwem łącza internetowego.
  3. Wszystkie spotkania grup duszpasterskich zostają zawieszone do odwołania.
  4. Parafialny Zespoł Misyjny składa podziękowanie za ofiary na misje złożone w ubiegłą niedzielę w kwocie 6 585 zł. Bóg zapłać!
  5. Dla pogłębienia wiary i wiedzy religijnej zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Prenumerowane czasopisma są do odebrania na stoliku za ławkami.
  6. Kancelaria parafialna w Domu Katechetycznym (w niedziele) jest nieczynna do odwołania.

Podkategorie

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 06.04.2020. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.