Duszpasterstwa

Duszpasterstwo Misyjne

Koło Misyjne

Koło Misyjne swą historią sięga początków naszej parafii i liczy sobie ponad 30 lat. Obecnie skupia 12 członków i kilku sympatyków, wrażliwych na potrzeby kościoła misyjnego. Obok współpracy z Referatem Misyjnym Diecezji,   Koło od lat kontynuuje swoją bogatą działalność misyjną:

  • stale utrzymuje dwóch kleryków w Seminarium Duchownym w Bertoua – Kamerun.
  • wysłało trzy kontenery pomocy Kościołowi w Kamerunie – łącznie ok. 40 ton różnych urządzeń, sprzętu medycznego, przedmiotów użytku codziennego i środków czystości.
  • ufundowało 15 sygnaturek dla piętnastu kościołów diecezjalnych oraz tabernakulum do katedry w Doume – Kamerun.
  • utrzymuje kontakty telefoniczne, listowne i osobiste (spotkania z udziałem parafian) z misjonarzami i misjonarkami z kilku państw na różnych kontynentach ( Kamerun, Czad, Ekwador, Syberia, Chiny).
  • wspiera duchowo, modlitewnie i finansowo wszystkich misjonarzy, z którymi ma kontakty.

Koło strukturalnie należy do Papieskiego Dzieła Św. Piotra Apostoła. Powołane zostało do pomocy jednej, konkretnej misji tj. Diecezji Doume Abong-Mbang w Kamerunie, której pasterzem jest nasz rodak ks. bp. Jan Ozga.

Tu skupia się głównie działalność Koła.

Czytaj więcej...

Duszpasterstwo Misyjne

Koło Misyjne im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus

 

Grupa działa od początku istnienia parafii, tj. od 1975 r. Po pięcioletniej przerwie (lata 1990- 1995), wznowiła pracę, przyjmując w swe szeregi nowych członków. Obecnie liczy 26 członków i 16 sympatyków. Członkowie podejmują pełny zakres obowiązków, służąc swym czasem, pieniądzem i modlitwą. Sympatycy okresowo wspieraja misje darami w naturze i stałą modlitwą. Nie są oni zobowiązani do udziału w spotkaniach koła.

Koło otacza opieką modlitewną i materialną Diecezję Doumé Abong-Mbang w Kamerunie, której pasterzuje ks. bp Jan Ozga (dawny wikary Parafii Katedralnej). Pomoc modlitewna wyraża się w przyjętych przez członków koła zobowiązaniach dobrowolnej, stałej modlitwy we wskazanych przez misję intencjach. Modlitwa może też być wzmocniona przez podjęte wyrzeczenie, post lub ofiarowane cierpienia.

Co trzy miesiące koło organizuje Kwartalne Nabożeństwa Misyjne, do udziału w których zaprasza się wszystkich parafian. Włączając się w życie parafii (nabożeństwa fatimskie, drogi krzyżowe, uroczystości parafialne), koło przybliża wiernym sprawy i potrzeby misji. Dary materialne są również organizowane w oparciu o społeczność parafii. Do składek członków koła, dołączane są ofiary składane przez parafian w czasie Kwartalnych Nabożeństw Misyjnych. Z tych pieniędzy ufundowane jest stypendium na utrzymanie kleryka Wyższego Seminarium Duchownego w Kamerunie (drugiego kleryka utrzymuje samodzielnie jeden z członków Koła Misyjnego).

W styczniu 1999 r. koło zorganizowało, we współpracy z innymi Kołami Misyjnymi Dar na 2000 rok Zebrano i wysłano do Kamerunu 96 ton darów według listy zapotrzebowań zgłoszonej przez diecezję ks. bpa Jana Ozgi.

obecnie opiekunem Duszpasterstwa Misyjnego jest ks. Michał Rurak

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 12.04.2021. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.