wstęp

Diecezja Rzeszowska została erygowana 25 marca 1992 roku bullą papieską "Totus tuus Poloniae Populus", jako jedna z 13 nowych diecezji ustanowionych w Polsce przez papieża Jana Pawła II. Powstała z połączenia części diecezji tarnowskiej i przemyskiej - liczy obecnie ok. 600 tys. ludności. Patronami diecezji są św. bp Józef Sebastian Pelczar oraz bł. Karolina Kózka. Do rangi katedry podniesiony został kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Ingres biskupa ordynariusza, którym ustanowiono ks. bpa Kazimierza Górnego, odbył się 11 kwietnia 1992 roku. Zaś biskupem pomocniczym mianowano ks. bpa Edwarda Białogłowskiego.

Wszelkie informacje o Diecezji Rzeszowskiej są dostępne na stronie : www.diecezja.rzeszow.pl


"Polichromia rzeszowskiego artysy, Emila Polita, która w 2002 roku zaistniała w katedrze rzeszowskiej, wprowadza nas w świat aniołów, w pozach adoracji i uwielbienia Boga. Ich obecność nie wypływa z fantazji artysty, ale z faktu objawienia Bożego zawartego w Piśmie św. i stanowi znak rzeczywistości nadprzyrodzonej, podkreślając tym samym sakralność miejsca. Utrzymana w błękitach polichromia jest świetnym dopełnieniem surowej architektury. Zmiękcza ją i uzupełnia, a jednocześnie jest wyrazem szacunku wobec tych elementów wystroju, które w katedrze powstały wcześniej, choćby witraży projektu innego wybitnego artysty - Zygmunta Czyża. Także obrazy przedstawiające patronów diecezji rzeszowskiej w osobach: św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny namalowane wcześniej przez Emila Polita, zostały scalone z polichromią i zyskały w niej oprawę dużej klasy. Delikatność malarskich rozwiązań, widoczna w całym dziele artysty, świadczy nie tylko o jego wrażliwości artystycznej, ale stanowi próbę podprowadzenia nas ku temu, co nieziemskie"

ks. Franciszek Dziedzic
Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie

Historia parafii

Rys historyczny Parafii Katedralnej w Rzeszowie

Parafia Katedralna, wcześniej jako Parafia Najśw. Serca Jezusowego w Rzeszowie, powstała jako samodzielny Ośrodek Duszpasterski wydzielony z Parafii Słocina w sierpniu 1972 roku. Z dniem 1 stycznia 1976 r. otrzymała od Biskupa Ignacego Tokarczuka Status parafii kanonicznej.

Czytaj więcej...

Świątynia

Nowe oblicze Katedry

Po wakacjach kościół katedralny przywitał wiernych odnowionym i wzbogaconym wystrojem wnętrza. Gospodarzom katedry przyświecał zamiar uczynienia tej najważniejszej diecezjalnej świątyni nie tylko piękniejszą, ale i przychylniejszą wiernym - cieplejszą, bardziej przytulną.

Nowe dzieła sztuki, elementy wystroju i przedmioty liturgiczne odzwierciedlają także historię diecezji i świątyni oraz religijność wiernych. Tym, co przykuwa uwagę tuż po wejściu do kościoła są dwa obrazy ołtarzowe Emila Polita., który jest także autorem całego projektu renowacji świątyni. Obrazy umieszczone są na skrzydłach wielkiego witraża nad tabernakulum i przedstawiają dwoje patronów naszej diecezji, błogosławionych: bpa Józefa Sebastiana Pelczara i Karolinę Kózkę. Dzieła korespondują ze sobą przez podobieństwo układu kompozycyjnego i delikatnej tonacji kolorystycznej. Artysta chciał bowiem, by harmonizowały zarówno z wnętrzem świątyni, jak i wspaniałym witrażem projektu Zygmunta Czyża.

Czytaj więcej...

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 23.06.2021. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.