Gazetka parafialna

Rodzina jest ogrodem

zdj.:www.drzewawogrodzie.com.pl/

Wakacje to szczególna okazja, aby więcej czasu spędzić z rodziną, a w szczególności z własnym dzieckiem. Święta Rodzina to dla nas wzór rodziny zarazem świętej i prawdziwej, czyli: szanującej - zachęcającej - afirmującej - kochającej. 

Mówi się, że rodzina to ogród, w którym wyrośnie to, co się w nim zasieje. Zasianie tych czterech wartości da obfite żniwo życia rodzinnego. Przypominam sobie, że istnieje również prawo pola leżącego odłogiem. Prawo to głosi, że jeśli w ogrodzie nie posadzimy czegoś dobrego, to zawsze zarośnie on chwastami. Co roku w porze siewów musimy zasiać właśnie to, co ma wyrosnąć zgodnie z naszym życzeniem. Jeśli nie zasiejemy niczego cennego, niczego cennego też nie zbierzemy. Oto kilka propozycji do naszego ogródka:

     Rodzina, tak jak ogród, potrzebuje...

 • czasu, uwagi i pielęgnacji,
 • słonecznego światła śmiechu i afirmacji,
 • deszczu trudności, chwili napięcia i niepokoju oraz poważnych dyskusji na ważne tematy,
 • przekopania stwardniałego gruntu: rozgoryczenia, zawiści, nie wybaczonych uraz.

     W tym rodzinnym ogrodzie zaplanujcie obsianie siedemnastu grządek...

 • Na pięciu grządkach pory: pora na wytrwałość, pora na uprzejmość, pora na pochwały, pora na pojednanie, pora na modlitwę;
 • Na czterech grządkach niezapominajki nie zapominajmy być wierni w słowach i uczynkach; nie zapominajmy być niesamolubni; nie zapominajmy być lojalni; nie zapominajmy kochać się nawzajem;
 • Na trzech grządkach dynie: jedynie tłumić plotki; jedynie tłumić krytykowanie; jedynie tłumić obojętność;
 • Na pięciu grządkach przychodnik: przychodź na czas na szkolne przedstawienia dziecka; przychodź na zjazdy rodzinne; przychodź z lepszym nastawieniem; przychodź z nowymi pomysłami i determinacją, by je realizować; przychodź z uśmiechem.

     Jeśli zasiejecie i będziecie pielęgnować te "ziarna wartości" w waszym rodzinnym ogródku, zbierzecie obfite żniwo szczęśliwej rodziny. 

Brian Cavanaugh 

CHRZTY, POGRZEBY I ŚLUBY W MAJU I CZERWCU 2015

 

CHRZTY – MAJ 2015

 1. Eliza SKUBA (ks. Bogusław Grzywacz)
 2. Szymon Piotr ROŚĆ (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 3. Oskar Jan PUZIO (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 4. Kacper TRAWKA (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 5. Zofia Krystyna BŁOŃSKA (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 6. Filip Róg (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 7. Jakub Jędrzej KOBAK (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 8. Jakub Kazimierz LASEK (ks. Michał Rurak)

CZERWIEC 2015

 1. Aleksandra Maria KOŚCIELNA (ks. Bogusław Grzywacz)
 2. Helena SZURDYGA (ks. Michał Rurak)
 3. Laura Milena LASOTA (ks. Michał Rurak)
 4. Paweł SZMYD (ks. Michał Rurak)
 5. Aleksandra NOWAK (ks. Michał Rurak)
 6. Julia WĘGLIŃSKA  (ks. Michał Rurak)
 7. Seweryn SROMICKI (ks. Michał Rurak)
 8. Adrian Patryk GOŁĄB (ks. Michał Rurak)
 9. Julia MARKOWICZ (ks. Michał Rurak)
 10. Kacper Jakub WARZOCHA (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 11. Alicja Zuzanna BAJCAR (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 12. Michał PIECZONKA (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 13. Zuzanna KANIUCZAK (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 14. Michał MĘKAL (ks. Krzysztof Wilczkiewicz)
 15. Julia GIERGIEL
 16. Maja OSTROWSKA

POGRZEBY – MAJ 2015

 1. Bożena JAKUBEK (53 l.)
 2. Zofia MASTALERCZYK (95 l.)
 3. Stanisław FERENC (55 l.)
 4. Edward WIŚNIEWSKI (77 l.)
 5. Józefa GOLA (99 l.)

CZERWIEC 2015

 1. Janina Czesława HAŁOŃ (87 l.)
 2. Marian GRUBA (68 l.)
 3. Tadeusz MURJAS (75 l.)
 4. Grzegorz TUBIS (81 l.)
 5. Michalina STOKŁOSA (92 l.)
 6. Stanisław Józef MAJEWSKI (77 l.)

ŚLUBY – MAJ 2015

 1. Mariusz KSIĄŻEK i Nina SKÓRSKA (asystował ks. Michał Rurak)
 2. Dariusz CZEREMSZYŃSKI i Edyta KIELAR (asystował ks. Bogusław Grzywacz)
 3. Grzegorz PRUCHNIK i Patrycja OLECH (asystował ks. Łukasz Węglowski)
 4. Tomasz JABŁOŃSKI i Marzena NIERODA (asystował ks. Michał Rurak)
 5. Rafał AUGUSTYN i Renata FORNAL (asystował ks. Michał Rurak)
 6. Dawid DZIERŻAK i Anna SZYDEŁKO (asystował ks. Michał Rurak)

CZERWIEC 2015

 1. Wojciech SEWERYN i Sylwia WROŃSKA (asystował ks. Krzysztof Szopa)
 2. Marcin MIAZGA i Patrycja CELAK (asystował bp Stanisław Jamrozek)

WYBRANE WAŻNIEJSZE WYDARZENIA CZEKAJĄCE NAS W NAJBLIZSZYM CZASIE

1.      Wspólnota „Miriam” i Fundacja Charismata zapraszają do Domu Diecezjalnego „Tabor”  we wtorek, 23 czerwca o godz. 19.00 na ostatnią przed wakacjami katechezę audiowizualną p.t.: "Byłem ateistą". Gościem spotkania będzie dr hab. inż. Mirosław Rucki, naukowiec. Często mówi się, że nauka oddala człowieka od Boga. W jego przypadku było inaczej. Był ateistą, a nauka zaprowadziła go do wiary.
2.      W sobotę, 27 czerwca o godz. 18.00 w auli Domu Diecezjalnego Tabor będzie miał miejsce trzeci Wieczór Charyzmatyczny. W programie konferencja, Eucharystia, uwielbienie Boga oraz modlitwa o uzdrowienie. Zapraszamy do udziału i wspólnego trwania na modlitwie.
3.      W sobotę, 4 lipca, odbędzie się XV Ogólnopolska Pielgrzymka Pokutno - Wynagradzająca za Grzechy Przeciwko Życiu do Tarnowca. W programie: 9.00 Wykład ks. prof. Dariusza Oko, Gender jako zagrożenie dla dzieci, młodzieży i rodziny. O godz. 11.00 Msza św. wynagradzająca za grzechy przeciwko życiu pod przewodnictwem Ks. Bpa Edwarda Białogłowskiego. Po Eucharystii agapa, następnie Koronka do Miłosierdzia Bożego na Kalwarii przy Pomniku Nienarodzonych. 

24. Edycja Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej

Zbliża się kolejna, 24. edycja Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”. Festiwal wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Rzeszowa i Podkarpacia, gromadząc każdorazowo w nowoczesnych i zabytkowych świątyniach Rzeszowa liczną rzeszę melomanów. Od pięciu lat rzeszowskiemu festiwalowi towarzyszy cykl koncertów zatytułowany „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie”. Koncerty w Rzeszowie odbywają się w kolejne niedziele lipca i sierpnia, natomiast w Jarosławiu w soboty.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się 8 koncertów w Rzeszowie oraz 5 w Jarosławskim Opactwie. Koncerty będą miały miejsce w rzeszowskiej katedrze, w popijarskim kościele św. Krzyża oraz w kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. 

Festiwal rozpocznie się 5 lipca i potrwa do 16 sierpnia. Wystąpią artyści z Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Rosji i z Polski. Oprócz muzyki organowej zabrzmią dzieła kameralne, a także forma oratoryjna na zakończenie festiwalu: monumentalna Msza Nelsońska Josefa Haydna. Osobliwością festiwalu będzie koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpi chór złożony z kilkudziesięciu sióstr zakonnych z całej Polski, Ukrainy i Kazachstanu.  Organizatorem festiwalu jest Parafia Katedralna w Rzeszowie, przy współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Województwa Podkarpackiego. Ponadto organistki z Rosji wykonają w duecie transkrypcje znanych fragmentów dzieł operowych kompozytorów rosyjskich, a organista z Włoch będzie akompaniował polskiemu klarneciście…

Koncerty festiwalowe to muzyka najwyższej próby twórczej i wykonawczej, to dźwięki wspaniałej muzyki dopełnione znakomita architekturą świątyń oraz ich pełnym artystycznej doskonałości wyposażeniem: rzeźbą i malarstwem. Wstęp na koncerty jest wolny.

Marek Stefański

Pueri Cantores Resovienses 2015

 

Katedralny Chór Pueri Cantores Resovienses to jeden z zaledwie kilkunastu działających obecnie w Polsce chórów chłopięco – męskich. Został założony w 1985 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Rzeszowie przez chórmistrzynię Urszulę Jeczeń - Biskupską. Rok później Chór przeniósł swoją siedzibę  do kościoła oo. Bernardynów.

W 1993 r. patronat nad Chórem objęła Rzeszowska Katedra, która do dzisiaj jest siedzibą Zespołu. W tym samym roku Chór stał się członkiem Polskiej i Światowej Federacji Chórów Pueri Cantores, przyjmując nazwę Katedralny Chór Chłopięco - Męski Pueri Cantores Resovienses.

Od początku działalności |Chóru w Katedrze jego opiekunem był nieoceniony ks, infułat Stanisław Mac, który do chwili obecnej jest wielkim przyjacielem Pueri Cantores Resovienses. Od 2012 r. Zespołem opiekuje się proboszcz parafii katedralnej ks. Prałat Jan Delekta. Chór bardzo wiele zawdzięcza także księżom biskupom - Kazimierzowi Górnemu i obecnemu Ordynariuszowi Diecezji Rzeszowskiej, Janowi Wątrobie.

W 2010 r. Urszula Jeczeń - Biskupska, w związku z wyjazdem na stałe do Warszawy, opiekę nad Zespołem powierzyła Marcinowi Florczakowi, który do dziś kieruje i dyryguje. Pueri Cantores Resovienses . Od 1989 r. Chór działa przy Katolickim Towarzystwie Śpiewaczym, którego prezesem jest Stanisław Żyracki

 

Pueri Cantores Resovienses trzykrotnie wystąpił  podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, wykonując wraz z innymi chórami i orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej Carmina Burana Carla Orffa pod batutą Adama Natanka (1995) i Jerzego Koska (2005), oraz III Symfonię d-moll G. Mahlera pod dyrekcją Marka Pijarowskiego (2007). Natomiast w 2010 r. na koniec sezonu koncertowego Filharmonii Podkarpackiej zaśpiewał pod batutą Wojciecha Rodka Glorię D – Dur RV 589 Antonia Vivaldiego. Chór miał także zaszczyt wykonać kolędy ze słynnym Chórem Chłopięcym i Męskim Poznańskiej Filharmonii pod dyrekcją Stefana Stuligrosza (1997).

W latach 1989 – 2010 pod kierownictwem Urszuli Jeczeń – Biskupskiej Chór odbył 15 zagranicznych podróży, koncertując m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, na Słowacji i we Włoszech.

 

W ostatnim 5-leciu ważnymi wydarzeniami z udziałem Chóru były m.in.:

 • Koncerty w Filharmonii Podkarpackiej w hołdzie Żołnierzom Wyklętym pod dyrekcją Janusza Wierzgacza (2013 i 2014).
 • Wystąpienie w jednym z koncertów ogólnopolskiego programu Z pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego realizowanego przez krakowski chór Górecki Chamber Choir pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika oraz zaśpiewanie z Justyną Steczkowską „Walca Embarras” w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie w maju br.
 • Ponadto wyjazdy do Francji (2013), dwukrotnie na Ukrainę (2011 i 2014), a w ostatnich dniach do Austrii, Włoch i Watykanu, w którym Chór stworzył oprawę muzyczną w Bazylice Św. Piotra do mszy św. transmitowanej przez Radio Watykan na cały świat
 • W ciągu 30 lat Pueri Cantores Resovienses zdobyli ponad 20 nagród na liczących się festiwalach. Ostatnim sukcesem był Brązowy Dyplom na XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2014)

Obok działalności artystycznej Chór spełnia w środowisku bardzo ważną rolę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, m.in. organizując próby, koncerty, oprawę muzyczną mszy świętych oraz letnie obozy ćwiczeniowo – wypoczynkowe dla chórzystów.

Pueri Cantores Resovienses koncertowali w wielu krajach Europy, będąc swoistym ambasadorem polskości, propagując narodową kulturę i godnie reprezentując Rzeszów, Podkarpacie i Polskę poza granicami naszej Ojczyzny.

Katedralny Chór Chłopięco - Męski Pueri Cantores Resovienses składa podziękowania wielkim mecenasom i protektorom Chóru ks. infułatowi Stanisławowi Macowi, ks. prałatowi Janowi Delekcie i ks.KS. . BISKUPOM - Kazimierzowi Górnemu i Janowi Wątrobie za wieloletni trud i opiekę. BÓG zapłać!

dyrygent Marcin Florczak, prezes Stanisław Żyracki i przewodnoczaca Rady Rodziców Barbara Wasilewska - NARÓG

20.06.2015 r. o godz. 19.30 w Katedrze Rzeszowskiej odbędzie się Koncert Jubileuszowy, na którym m.in. będzie miało miejsce prawykonanie kantaty Sub tuum Praesidium skomponowanej specjalnie na tę uroczystość przez młodego, utalentowanego rzeszowskiego kompozytora, Dominika Lasotę (Orkiestra Kameralna Spiccato założona przez tego muzyka od końca 2010 r. do początku 2013 r. towarzyszyła Chórowi niemal we wszystkich artystycznych przedsięwzięciach).W koncercie wystąpi także znany rzeszowski tenor, doktor muzykologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jacek Ścibor. Koncert został objęty honorowym patronatem przez Biskupa Diecezji Rzeszowskiej, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa. Patronat medialny pełnią Radio „Via”, Polskie Radio  Rzeszów i TVP Rzeszów. Wstęp na Koncert jest wolny. Organizatorzy wszystkich serdecznie zapraszają.

 

Stanisław Żyracki

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 10.08.2020. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.