Powitanie

Bal karnawałowy dla dzieci 2019

Obchody XXXVIII Rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

1% podatku dla Caritas

CARITAS BLIŹNI W POTRZEBIE

ul. Jana Styki 21, 35-006 Rzeszów

KRS 0000251723

nr konta: 07 1020 4391 0000 6202 0062 3827

 

Jest to organizacja pożytku publicznego działająca w ramach Caritas Diecezji Rzeszowskiej, której celem jest, zgodnie z paragrafem 4 jej statutu, „… działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania”.

Jako organizacja pożytku publicznego pozyskujemy środki finansowe od darczyńców głównie z odpisu 1% podatku oraz darowizn finansowych. Środki te w głównej mierze przeznaczamy na

  • dofinansowanie leczenia osób chorych, które nie są w stanie we własnym zakresie sfinansować swego leczenia
  • pomoc poszkodowanym w zdarzeniach losowych (pożar, powódź),
  • pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej,
  • rehabilitację osób niepełnosprawnych i po wypadkach

Wpisz w swoim rozliczeniu podatkowym nr KRS: 0000251723 i pomóż nam pomagać.

Matki Bożej Gromnicznej

Znalezione obrazy dla zapytania gromnica

W sobotę 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Msze św. w naszej Katedrze o godz. 7.00, 9.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Na każdej Mszy św. będzie obrzęd poświęcenia gromnic. Składka w tym dniu przeznaczona jest na zakony kontemplacyjne w diecezji rzeszowskiej.

O godz. 11.00 Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby połączona z obchodami Dnia Życia Konsekrowanego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.15 adoracją Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele.

Kancelaria Parafialna w tym dniu będzie nieczynna.


Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzi się czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu – 2 lutego. Tego dnia kapłani święcą świece w kościołach. Po mszy wierni udają się do domu chroniąc płomień świecy, aby przypadkiem nie zgasł w drodze. Zdarzało się, że z powodu złej pogody świece zapalano dopiero w obejściu. Powrót do domu ze świecą rozpoczyna także niezwykle interesujący ciąg rytuałów związanych z zabezpieczeniem domostwa i domowników przed niebezpiecznymi wpływami z zewnątrz. Gospodarz obchodzi dom dookoła z zapaloną gromnicą, w ten sposób tworząc za pomocą tego świętego przedmiotu nieprzekraczalną barierę przed wszelkimi niekorzystnymi wpływami. Obejście domostwa z poświęconą świecą powodowało „zamknięcie” go przed złem. Gromnicy używa się do wypalania na siestrzanie znaku krzyża, który ma chronić dom przed uderzeniem pioruna i wszelkimi nieszczęściami. Domowe zwierzęta i dobytek błogosławi się przy pomocy gromnicy. Ciekawe są także zabiegi związane z medycyną ludową. Świecę przechowuje się w domu w szczególnym miejscu: umieszcza się ją często nad łóżkiem, pomiędzy świętymi obrazami. 

Święta świeca jest towarzyszką człowieka także w ostatnich chwilach jego życia. Umierający trzyma zapaloną gromnicę w dłoniach lub po prostu zapala się ją w jego pobliżu. Można na to spojrzeć w ten sposób, że człowiek oddaje się Chrystusowi będącemu „światłością prawdziwą”. Zapalona świeca jest symbolem nieskończonego światła, do którego to umierający człowiek chce dotrzeć. Jednocześnie gromnica, jako atrybut Matki Boskiej symbolizuje oddanie się jej pod opiekę.

Koncert kolęd 2019

W niedzielę 20 stycznia o godz. 16.00
zapraszamy do naszej Katedry
na Koncert Kolęd w wykonaniu
Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego
„Pueri Cantores Resovienses”
pod dyrekcją Marcina Florczaka.

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 23.02.2019. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.