Małżeństwo

Drukuj
Utworzono: piątek, 26, luty 2016 Autor: Admin3

Sakrament małżeństwa

Narzeczeni, zamierzający zawrzeć sakrament małżeństwa, proszeni są o zgłoszenie się do Kancelarii Parafialnej przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu.


Prawo Kanoniczne precyzuje, że tzw. "protokół przedmałżeński" należy sporządzić w Parafii narzeczonej lub narzeczonego, najlepiej tam, gdzie zamierzają ten sakrament zawrzeć. W przypadku chęci zawarcia sakramentu poza Parafią narzeczonej lub narzeczonego, winni poprosić właściwego proboszcza o wydanie tzw. "licencji" czyli pisma do wskazanej Parafii, w którym stwierdzi, że po rozmowie z narzeczonymi nie zachodzą żadne kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa. Może też zadecydować, że wspomniany protokół sporządza proboszcz Parafii, gdzie odbędzie się ślub. W ostatnim przypadku wydaje specjalne pismo do tego proboszcza.


Narzeczeni w naszej Parafii winni zgłosić się w godzinach pracy Kancelarii (od wtorku do soboty - od 8.00 do 9.00 oraz od 16.00 - 18.00)


W czasie pierwszego spotkania powinni mieć następujące dokumenty:

  • dowód osobisty
  • świadectwo chrztu i bierzmowania, jeżeli te sakramenty przyjęli poza naszą Parafią
  • świadectwo z ostatniej klasy gimnazjum (indeks) i szkoły ponadgimnazjalnej
  • świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej (tzw. "kursu przedmałżeńskiego” - w naszej Parafii rozpoczyna się corocznie w I wtorek października).

 

Wówczas sporządza się PROTOKÓŁ PRZEDMAŁŻEŃSKI, który pozwala stwierdzić, że nie ma przeszkód kanonicznych lub osobowych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Wtedy również narzeczeni deklarują się co do sposobu zawarcia małżeństwa (konkordatowy).

Otrzymują również informacje co do dalszych działań (spowiedź, dokumenty USC, termin drugiego spotkania, świadkowie, itp.) Między innymi czeka ich spotkanie w Poradni Rodzinnej. W naszej Parafii mieści się ona na I piętrze w Domu Katechetycznym i czynna jest we czwartki o godz.18.00.

  • W piątki o godz. 16.00, przed datą ślubu odbywa się pouczenie liturgiczne narzeczonych.

  • Świątynia nie jest miejscem przyjmowania życzeń po ślubie.

  • Fotografowanie i filmowanie należy wcześniej uzgodnić z duszpasterzem.

  • Strojeniem kościoła zajmuje się w naszej parafii s. Ignacja (zakrystianka). Z nią należy ustalać odpowiednio wcześniej wszelkie kwestie związane z dekorowaniem katedry na ceremonie ślubne.

  • Muzyką liturgiczną zajmuje się organista, pan Wiesław Siewierski (tel. 604 225 279). Instrumentaliści oraz wokaliści śpiewający podczas ślubu muszą być uzgodnieni z organistą, a repertuar przez nich wykonywany, podany przynajmniej tydzień przed planowanym ślubem, w kancelarii parafialnej. Instrumentalnie można wykonywać utwory religijne, adekwatne do danej części Mszy Świętej, natomiast wokalnie można wykonywać tylko pieśni znajdujące się w zatwierdzonych śpiewnikach. Zabrania się wykonywania w ramach liturgii piosenek religijnych, których muzyka często posiada charakter świecki. Wszystkie zaś udziwnienia, szukanie poklasku i oryginalności, wykonywanie utworów nieliturgicznych - świeckich są zakazane (np. Hallelujah Leonarda Cohena).

 

Katechezy przedmałżeńskie

Dom Rekolekcyjny  „Effatha” Zaczernie

16-18 grudnia 2016 r.

6-8 stycznia 2017 r.

7-9 kwietnia 2017 r.

21-23 kwietnia 2017 r.

 

Katecheza przedślubna w formie rekolekcyjnej

Dom Diecezjalny „Tabor” w Rzeszowie

17-18 grudnia 2016 r.

7-8 stycznia 2017 r.

11-12 lutego 2017 r.

11-12 marca 2017 r.

22-23 kwietnia 2017 r.

6-7 maja 2017 r.

27-28 maja 2017 r.

17-18 czerwca 2017 r.

2-3 września 2017 r.

 

Więcej informacji szczegółowych można uzyskać podczas rozmowy w Kancelarii. 


stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 24.07.2017. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.