Małżeństwo

Drukuj
Utworzono: piątek, 26, luty 2016 Autor: Admin3

Sakrament małżeństwa

Narzeczeni, zamierzający zawrzeć sakrament małżeństwa, proszeni są o zgłoszenie się do Kancelarii Parafialnej przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu.


Prawo Kanoniczne precyzuje, że tzw. "protokół przedmałżeński" należy sporządzić w parafii narzeczonej lub narzeczonego, najlepiej tam, gdzie zamierzają ten sakrament zawrzeć. W przypadku chęci zawarcia sakramentu poza parafią narzeczonej lub narzeczonego, winni poprosić proboszcza narzeczonego lub narzeczonej o wydanie tzw. "licencji" czyli pisma do wskazanej parafii, w którym stwierdzi, że po rozmowie z narzeczonymi nie zachodzą żadne kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa. Może też zadecydować, że wspomniany protokół sporządza proboszcz parafii, gdzie odbędzie się ślub. W ostatnim przypadku wydaje specjalne pismo do tego proboszcza.


Narzeczeni w naszej Parafii winni zgłosić się w godzinach pracy Kancelarii (od wtorku do soboty - od 8.00 do 9.00 oraz od 16.00 - 18.00)


W czasie pierwszego spotkania powinni mieć następujące dokumenty:

  • dowód osobisty
  • świadectwo chrztu i bierzmowania, jeżeli te sakramenty przyjęli poza naszą Parafią
  • świadectwo z ostatniej klasy gimnazjum (indeks) i szkoły ponadgimnazjalnej
  • świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej (tzw. "kursu przedmałżeńskiego” - w naszej parafii rozpoczyna się corocznie w I wtorek października)
  • znajomość podstawowych prawd wiary (mały katechizm).

 

Wówczas sporządza się PROTOKÓŁ PRZEDMAŁŻEŃSKI, który pozwala stwierdzić, że nie ma przeszkód kanonicznych lub osobowych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Wtedy również narzeczeni deklarują się co do sposobu zawarcia małżeństwa (konkordatowy).

Otrzymują również informacje co do dalszych działań (spowiedź, dokumenty USC, termin drugiego spotkania, świadkowie, itp.) 

 

POUCZENIE LITURGICZNE NARZECZONYCH

W piątek o godz. 16.00 przed datą ślubu.

 

FOTOGRAFOWANIE I FILMOWANIE 

Fotograf i kamerzysta musi posiadać zaświadczenie o ukończonym kursie dla fotografów i kamerzystów liturgicznych. 

Fotografowanie i filmowanie należy uzgodnić z duszpasterzem.

W  świątyni obowiązuje zakaz używania dronów.

  

WYSTRÓJ KOŚCIOŁA

Wystrojem zajmuje się w naszej parafii s. Bogusława (zakrystianka). Z nią należy ustalać odpowiednio wcześniej wszelkie kwestie związane z dekorowaniem katedry na ceremonie ślubne.

 

MUZYKA LITURGICZNA

Za muzykę odpowiedzialny jest organista, Wiesław Siewierski (tel. 604 225 279). Instrumentaliści oraz wokaliści śpiewający podczas ślubu muszą być uzgodnieni z organistą, a repertuar przez nich wykonywany, podany przynajmniej tydzień przed planowanym ślubem. Instrumentalnie można wykonywać utwory religijne, adekwatne do danej części Mszy Świętej, natomiast wokalnie można wykonywać tylko pieśni znajdujące się w zatwierdzonych śpiewnikach. Zabrania się wykonywania w ramach liturgii piosenek religijnych, których muzyka często posiada charakter świecki. Wszystkie zaś udziwnienia, szukanie poklasku i oryginalności, wykonywanie utworów nieliturgicznych - świeckich są zakazane (np. zarówno Hallelujah Leonarda Cohena, jak i polskie przeróbki, Kiedy fale mórz, Friedrich Händel - Lascia Ch'io Pianga). Ave Maria oraz inne pieśni maryjne mogą być wykonane po błogosławieństwie, podczas modlitwy Młodej Pary przed figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Polecamy lekturę poszczególnych dokumentów kościelnych, w których szczegółowo ujęte zostały sprawy związane z muzyką w celebracjach liturgicznych: KLIKNIJ

  

ŻYCZENIA

Świątynia nie jest miejscem przyjmowania życzeń po ślubie.


stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 26.05.2020. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.