Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku wypominki on-line

Katedra Rzeszowska

Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku wypominki on-line

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

05 kwietnia 2020

1. Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. W tym roku odwołane są obchody Światowego Dnia Młodzieży. Mszę Świętą w Katedrze Rzeszowskiej w intencji młodzieży odprawi bp Jan Wątroba o godz. 12.00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 16.00. W tym nabożeństwie można uczestniczyć tylko za pośrednictwem łącza internetowego.

2. Zapraszamy do modlitwy w łączności z naszą Katedrą indywidualnie i w gronie rodzinnym. Pomocą mogą być transmisje internetowe z naszej Katedry w dni powszednie:

- Msza Święta o godz. 18.00,

- Różaniec o godz. 20.30.

3. Informujemy wiernych, że w tym roku nie będzie organizowanej spowiedzi przedświątecznej. Istnieje możliwość spowiedzi indywidualnej. W Wielkim Tygodniu spowiadamy w pilnych przypadkach od poniedziałku do środy w godzinach 9-12, 15-18 w Sali Papieskiej, wejście bocznymi drzwiami, pojedynczo, od strony katedralnego parkingu przy Parku Papieskim (po lewej stronie Katedry). Po spowiedzi jest możliwość przyjęcia Komunii Świętej. Dolny kościół pozostaje otwarty dla wiernych na prywatną modlitwę. Prosimy, by osoby chore, w kwarantannie, a także osoby, które powróciły z zagranicy, a nie odbyły jeszcze kwarantanny wstrzymały się ze spowiedzią. W przeciwnym wypadku może to skutkować kwarantanną kapłanów. Przypominamy, że okres, w którym możemy przyjąć Komunię wielkanocną, czyniąc zadość przykazaniu kościelnemu trwa od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (w tym roku do 7 czerwca).

4. Biskup Rzeszowski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane do odwołania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w trakcie sprawowania kultu może być obecnych do 5 uczestników. Prosimy o zastosowanie się do przepisów państwowych. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję mszalną. Osoby starsze i chore powinny pozostać w domu. Prosimy, aby w duchu odpowiedzialności i posłuszeństwa podporządkować się tym ograniczeniom.

5. W Wielki Czwartek rano nie odprawia się Mszy Świętej. Tylko w naszym kościele katedralnym Mszę Krzyżma Świętego o godz. 10.00 odprawi bp Jan Wątroba. Ta Msza Święta będzie sprawowana bez udziału wiernych, będzie w niej można uczestniczyć duchowo poprzez transmisję internetową i Radio VIA. O godz. 18.00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej.

6. Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Obowiązuje post ścisły (trzy posiłki bezmięsne, w tym jeden do syta). W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej. O godz. 8.00 odprawiona zostanie Ciemna Jutrznia z katechezą. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i rozpoczęcie Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia. O godz. 17.00 Droga Krzyżowa. O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej w kościele, a po niej przeniesienie Pana Jezusa do Bożego Grobu. Będzie możliwość indywidualnej adoracji do godz. 24.00 z zachowaniem rygorów sanitarnych. W tym dniu w naszych domach ustawmy na stole, w centralnym miejscu Krzyż. Wieczorem w łączności z liturgią Męki Pańskiej ucałujmy go, jako znak naszego zbawienia. Wszystkie celebracje Wielkiego Piątku transmitowane będą drogą internetową.

7. W Wielką Sobotę będzie możliwość prywatnej adoracji od godz. 6.00 z zachowaniem rygorów sanitarnych. O godz. 8.00 Ciemna Jutrznia z katechezą. W tym roku w nie będzie poświęcenia pokarmów w kościele. Prosimy, aby obrzęd ten zastąpić modlitwą i Błogosławieństwem stołu w rodzinach w poranek wielkanocny. Tekst będzie dostępny na naszej stronie internetowej oraz wyłożony na kartkach na stoliku za ławkami. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Nowenna przed świętem Bożego Miłosierdzia.

8. W sobotę o godz. 20.00 uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej.

9. W Niedzielę Zmartwychwstania Rezurekcja o godz. 6.00. Rozpocznie się biciem dzwonów, kiedy to Ksiądz Proboszcz wyjdzie z Najświętszym Sakramentem przed Katedrę i pobłogosławi całą naszą Parafię. Pozostałe Msze Święte jak w niedzielę. Nie ma Mszy Świętej o godz. 19.00. Transmitowana przez Internet będzie Rezurekcja oraz Msza Święta o godz. 10.30.

10. Kancelaria parafialna jest nieczynna do odwołania. W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

11. Dla pogłębienia wiary i wiedzy religijnej zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Prenumerowane czasopisma są do odebrania na stoliku za ławkami.

12. W Triduum Paschalnym nie będziemy sprawować sakramentu pokuty.

13. Zgodnie z wytycznymi Biskupa Rzeszowskiego, celebracje Świętego Triduum Paschalnego, a więc od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania będą sprawowane bez udziału wiernych, a jedynie z konieczną asystą. Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będą transmitowane drogą internetową oraz przez katolickie Radio VIA.

14. Ze względu na dynamiczną sytuację w związku z pandemią, niektóre ograniczenia mogą ulec zmianie. Będziemy o nich na bieżąco informować.

15. Bardzo dziękujemy parafianom i sympatykom za dar modlitwy w naszej intencji oraz za wszelkie wyrazy wsparcia i sympatii. Bóg zapłać także za ofiary materialne na utrzymanie naszej świątyni składane do skarbony i przesyłane na konto parafialne. Odpowiadając na pytania o możliwość wsparcia naszej Parafii lub złożenia ofiary na kwiaty do Bożego grobu, jeśli ktoś ma takie życzenie, można to uczynić poprzez wpłatę na konto parafialne (nr konta: 33 1240 4751 1111 0000 5516 1671). Jeśli ktoś chciałby zamówić intencję mszalną, prosimy o kontakt telefoniczny (798 486 704). Zapewniamy Was wszystkich o naszej pamięci i modlitwie w intencji dobrodziejów naszej Katedry.

16. Ten Wielki Tydzień będzie zdecydowanie inny niż w ubiegłych latach. Warto zrobić wszystko, by te najważniejsze dni całego roku liturgicznego, mimo nałożonych ograniczeń, przeżyć jak najgłębiej w swoich rodzinach. Pomocą będą transmisje z naszej Katedry, ale także prosimy, by każda rodzina zatroszczyła się o to, by te święta w domach miały wyjątkowy charakter. Pan Bóg przygotował nam Święta Paschalne w nowym wydaniu. Zostaliśmy odarci z wszelkich zewnętrzności, żeby nic nam nie przysłaniało tego, co najważniejsze. Kiedy może będą nas smucić niektóre ograniczenia, pamiętajmy, że będąc posłusznymi zarządzeniom Pasterzy, trwamy pod Krzyżem, nawet gdy nie możemy realnie uczestniczyć we Mszy świętej. I to się Bogu podoba, bo jak mawiali święci: „milsze Bogu posłuszeństwo, niż nabożeństwo”.  

17. Święta Paschalne ze swej istoty powinny mieć charakter rodzinny. Ufamy, że przeżyjecie te święta z miłością w swoich rodzinach. Jako duszpasterze czujemy się częścią Rodziny Parafialnej, którą wspólnie tworzymy i w podobnym duchu miłości będziemy świętować i czekać na Was po ustaniu pandemii.

Powrót na górę strony