Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Katedra Rzeszowska

Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie popularnie zwany Oazą istnieje w naszej parafii od wielu lat. Na dzień dzisiejszy nasza wspólnota liczy kilkanaście osób. Składa się przede wszystkim z młodzieży w wieku licealnym, animatorów oraz opiekuna - księdza Szczepana Węglowskiego. Obecnie pracujemy również  nad stworzeniem grupy dla dzieci (od IV do VI klasy szkoły podstawowej). Spotykamy się w każdy piątek.

W tym miesiącu (wrzesień 2021) rozpoczynamy nowy rok formacyjny Ruchu Światło-Życie. Serdecznie zapraszamy wszystkich odważnych młodych ludzi (od czwartej klasy wzwyż), którzy chcieliby spróbować czegoś nowego. Jest kilka sposobów na dołączenie do naszej wspólnoty: wystarczy skontaktować się z nami przez stronę na Facebooku (ROK - Rzeszowska Oaza Katedralna), drogą mailową oaza.katedra.rzeszow@gmail.com lub po prostu przyjść w piątek na Mszę i znaleźć grupę młodych osób z symbolami oazowymi, słowami ΦΩΣ ΖΩΗ na szyi - popularna nazwa to foska (z łatwością znajdziecie w Internecie jak ona wygląda). Przyjdź, a nie pożałujesz!

Wszystkie spotkania starszej grupy rozpoczynamy Eucharystią o godzinie 18.00, a następnie przenosimy się do salki oazowej w domu katechetycznym. Na spotkaniach zazwyczaj realizujemy tematy, bazujące na konspektach Ruchu Światło-Życie stworzonych przez Czcigodnego Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu. Regularnie angażujemy się w życie parafialne: w każdy piątek włączamy się w liturgię, między innymi poprzez czytanie czytania, modlitwy wiernych lub śpiewanie psalmu. Co jakiś czas organizujemy różnego rodzaju czuwania i adoracje, a w okresie Wielkiego Postu, prowadzimy Drogę Krzyżową.

Nasze spotkania składają się przede wszystkim z modlitwy, Namiotu Spotkania (czytania i rozważania Słowa Bożego) oraz rozmowy i dzielenia się własnymi przemyśleniami z innymi uczestnikami. Co jakiś czas organizujemy wycieczki, oraz urządzamy tak zwane pogodne wieczorki, podczas których gramy w różne gry, śpiewamy i tańczymy. Jesteśmy otwarci na nowych ludzi, więc jeśli chcesz się z nami modlić, sławić Pana śpiewem, wspólnie z nami się pośmiać i pobawić - ta wspólnota jest właśnie dla Ciebie. Oaza jest miejscem, gdzie można się rozwijać - jako człowiek i jako chrześcijanin. W dzisiejszych czasach młodym ludziom bardzo ciężko znaleźć swoje miejsce na ziemi, ja takie odnalazłam właśnie w oazie. Wspólnota Ruch Światło-Życie już wiele lat temu stała się moim drugim domem. Wiem, że w niej zawsze odnajdę zrozumienie i wsparcie.

Głównym celem Ruchu Światło-Życie jest formowanie dojrzałych chrześcijan, którzy chcą świadomie, dobrowolnie i najlepiej jak potrafią przeżywać swoją wiarę. Formacja oazowa jest przeznaczona dla wszystkich grup wiekowych, składa się poszczególnych stopni: Oazy Dzieci Bożych, Oazy Nowej Drogi, Oazy Nowego Życia oraz Oazy Rodzin (Domowego Kościoła). Centralna siedziba Ruchu znajduje się na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem. Obecnie posługa oazowa rozwija się również za granicami naszego kraju: w Bułgarii, Brazylii, na Słowacji, Litwie, w Czechach, Niemczech, Austrii, na Białorusi, Ukrainie (skąd coraz liczniej młodzież przybywa na wakacyjne oazy do Polski) i na Łotwie, od 2006 również w Irlandii i Wielkiej Brytanii, a później także w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Kanadzie.

 

Powrót na górę strony