Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Katedra Rzeszowska

Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Historia parafii

Historia Parafii

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie jako wspólnota bierze początek w sierpniu 1972 roku, kiedy to powstał samodzielny Ośrodek Duszpasterski w dzielnicy Drabinianka, wydzielony z Parafii Słocina. Twórcą, organizatorem i duszpasterzem tej wspólnoty, a także budowniczym świątyni był ks. Stanisław Mac. W dniu 11 października 1975 roku, na mocy decyzji Biskupa Ignacego Tokarczuka, Ośrodek Duszpasterski został podniesiony do rangi parafii kanonicznej, a ks. Stanisław Mac został jej pierwszym proboszczem.

Rozpoczęcie budowy kościoła

Początkowo parafia organizowała swoje życie wokół tymczasowej kaplicy w dzielnicy Drabinianka, przy ul. Koło. Po niemal czteroletniej walce z władzami komunistycznymi Rzeszowa o pozwolenie na budowę kościoła dla nowo powstającego Osiedla Nowe Miasto, w 1975 roku udało się uzyskać zezwolenie i wskazanie miejsca pod budowę kościoła. Walka ta wiązała się z licznymi szykanami ze strony służb bezpieczeństwa, które były wymierzone w miejscowych wiernych i duszpasterzy.

Wiosną 1976 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, zaprojektowanego przez zespół inżynierski z Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem prof. Witolda Cęckiewicza. Budowę świątyni, plebanii oraz domu katechetycznego realizowano przez pięć lat, a całość obiektów zajmuje powierzchnię 5 800 m². Kościół, który powstał, był pierwszym takim obiektem w Rzeszowie zbudowanym po II wojnie światowej.

Wystrój kościoła i konsekrowanie

Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, w związku z zapowiedzianą wizytą Papieża Jana Pawła II w Rzeszowie podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny, intensyfikowano prace nad architektonicznym i artystycznym wystrojem świątyni. W tym czasie zbudowano także 36-głosowe organy.

Podczas wizyty Papieża Jana Pawła II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 roku, doszło do konsekracji świątyni. Rok później, 25 marca 1992 roku, powołano Diecezję Rzeszowską, a kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został podniesiony do godności Katedry Biskupa Rzeszowskiego.

Koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej

W 1993 roku miała miejsce koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej, co nadało świątyni katedralnej przywilej sanktuarium. W ramach tego przywileju, każdego 13. dnia miesiąca (od maja do października), odbywają się uroczyste nabożeństwa i nowenny, a także cotygodniowa nowenna.

Wnętrze kościoła i modernizacje

Polichromie oraz Droga Krzyżowa w świątyni są autorstwa ówczesnego parafianina, prof. Emila Polita. W ostatnich latach wystrój kościoła uległ dalszemu ubogaceniu. Przy wejściu zamontowano tablicę upamiętniającą 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także przeprowadzono remont konfesjonałów, zainstalowano mosiężne poręcze oraz nowe żyrandole. Dodatkowo, przebudowano prezbiterium w dolnym kościele.

 

Z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły, parafianie ufundowali spiżowy ołtarz-relikwiarium św. Jana Pawła II. W miejscu tym, 16. dnia każdego miesiąca, odbywa się Nowenna do św. Jana Pawła II.

Powrót na górę strony