XIX NIEDZIELA ZWYKŁA
11 sierpnia 2024
- Trwa Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zachęcamy do duchowej łączności i towarzyszenia pielgrzymom poprzez modlitwę i fale Katolickiego Radia VIA.
- We wtorek (13 sierpnia) przeżywać będziemy kolejne uroczyste Nabożeństwo Fatimskie. Od godz. 18.00 będzie możliwość spowiedzi. O godz. 18.40 zostaną przedstawione prośby i podziękowania do Matki Bożej Fatimskiej, w intencji których sprawowana będzie także Msza Święta o godz. 19.00. Po Mszy Świętej procesja różańcowa z figurą Matki Bożej, zakończona Apelem Jasnogórskim. Po procesji adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Zapraszamy do udziału i wspólnej modlitwy oraz do przedstawiania próśb i podziękowań do Matki Bożej Fatimskiej na kartkach przy figurze Matki Bożej.
- W czwartek (15 sierpnia) obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Msze Święte według porządku niedzielnego. Na każdej Mszy Świętej poświęcenie ziół, owoców i kwiatów. Przynieśmy je do świątyni, by podziękować Panu Bogu za dar urodzaju i piękno przyrody. W parafii Zalesie uroczystość odpustowa.
- W piątek o godz. 17.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, a po Mszy Świętej wieczornej nowenna do św. Jana Pawła II.
- Od poniedziałku do piątku jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele od godz. 15.00.
- W przyszłą niedzielę o godzinie 20.00 w naszej Katedrze odbędzie się ostatni już koncert organowy w ramach tegorocznego Podkarpackiego Festiwalu Organowego. Wystąpi słynny niemiecki organista Ulfert Smidt. Serdecznie zapraszamy!
- Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.
- Wszystkim odpoczywającym na wakacjach i urlopach życzymy udanego, bezpiecznego i radosnego czasu, a pracującym dużo siły i opieki św. Józefa.
Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w związku z publikacją Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach
Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe.
Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Stanowi integralną część wychowania człowieka, służy jego rozwojowi moralnemu i społecznemu, ma duże znaczenie dla poznawania własnej historii i kultury. Zachęcamy wszystkich wiernych, aby na różne sposoby podejmować działania ukazujące tę wielką wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki.
bp Wojciech Osial
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polskihttps://lekcjereligiiwszkole.pl/