Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Katedra Rzeszowska

Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Peregrynacja figury Matki Bożej i jubileusz 10. rocznicy święceń prezbiteratu

Peregrynacja figury Matki Bożej i jubileusz 10. rocznicy święceń prezbiteratu

26 maja dla parafii katedralnej w Rzeszowie był szczególnym dniem dziękczynienia za dar kapłaństwa i znakiem obecności Maryi. W tym dniu parafianie przywitali peregrynującą w diecezji rzeszowskiej figurę Matki Bożej Fatimskiej i modlili się z księżmi, którzy obchodzili 10. rocznicę swoich święceń prezbiteratu.

Przed rozpoczęciem uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bpa Kazimierza Górnego, wierni zgromadzeni w świątyni przywitali figurę Matki Bożej Fatimskiej. O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana przez 15 kapłanów wyświęconych 26 maja 2012 r. i sprawowana jako dziękczynienie za dar powołania do kapłaństwa. Bp Kazimierz w homilii przywołał wspomnienia z tego dnia, kiedy diecezja rzeszowska wzbogaciła się o nowych księży, którzy po raz pierwszy celebrowali z nim Eucharystię. Podkreślił także znaczenie codziennej kapłańskiej posługi, która wymaga trudu i poświęcenia w imię Chrystusa. Jubileusz 10-lecia kapłaństwa obchodzili: ks. Wojciech Chrostowski pochodzący z Gorlic (Fara), ks. Mirosław Dziadosz z Jasła (Chrystusa Króla), ks. Paweł Gąsior z Rożnowic, ks. Damian Jacek z Czudca, ks. Mirosław Kardaś ze Strzyżowa (św. J.S. Pelczara), ks. Tomasz Kołodziej z Trzebosi, ks. Filip Mikuła z Rzeszowa (Katedra), ks. Mateusz Mycek z Sędziszowa Małopolskiego (Fara), ks. Marcin Pokrywka z Przeworska (Ojcowie Bernardyni, diec. przemyska), ks. Nikodem Rybczyk z Gorlic (Fara), ks. Tomasz Ryczek z Turzy (diec. tarnowska), ks. Paweł Sikora z Rzeszowa (Zwięczyca – św. Józefa), ks. Krzysztof Wilczkiewicz z Gorlic (Glinik), ks. Tomasz Wójcik z Niewodnej oraz ks. Julian Wybraniec z Rzeszowa (św. Rocha). Po Mszy Świętej odśpiewano Litanię Loretańską przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, po czym miała miejsce adoracja prywatna do godz. 20.30. Następnie odmówiono radosną część różańca i odśpiewano Apel Jasnogórski. Także przez kolejny dzień wierni mogli zawierzać swoje intencje Maryi w kolejnych częściach modlitwy różańcowej. W piątek po Mszy Świętej wieczornej figurę Matki Bożej przekazano do parafii Opatrzności Bożej w Rzeszowie.

Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji rzeszowskiej odbywa się z okazji 30. rocznicy powstania diecezji. Od 25 marca 2022 figura Matki Bożej Fatimskiej jest przekazywana do poszczególnych parafii diecezji i połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości. [fot. Małgorzata Ryndak]

Angelika Karnasiewicz

Powrót na górę strony