Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Katedra Rzeszowska

Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Rocznica śmierci ks. inf. Stanisława Maca

Rocznica śmierci ks. inf. Stanisława Maca

W uroczystość Wszystkich Świętych przypada 1. rocznica śmierci ks. inf. Stanisława Maca. Pierwszy proboszcz i budowniczy Rzeszowskiej Katedry, były prepozyt Kapituły Katedralnej i długoletni Dziekan Dekanatu Rzeszów-Katedra zmarł 1 listopada 2020 r. w wieku 84 lat w 60. roku kapłaństwa, na plebanii wśród swoich najbliższych.

Msze Święte w intencji śp. ks. Stanisława będą odprawione w naszej Katedrze w uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 7.00 i 10.30.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,

a światłość wiekuista niechaj mu świeci!

Ks. Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 r. w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.

W 1972 r., jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 r. został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 r. konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 r. jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 r. został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 r. przebywał na emeryturze w parafii katedralnej.

 

Powrót na górę strony